+48 42 209 3654 biuro@maxia.pl
Zaznacz stronę

Paczkomaty Click&Collect

Na projekt „paczkomatów” składają się 4 ważne elementy:

  • obudowa,
  • podzespoły elektroniczne i elektryczne
  • środowisko oprogramowania
  • integracja z systemem C&C klienta.

 

Naszym zadaniem jest zaprojektowanie dedykowanego rozwiązania od deski kreślarskiej aż po prototyp rozwiązania i jego rollout. Dlatego w naszych głowach powstało rozwiązanie modułowe – element z ekranem na małe paczki, moduł na średnie paczki, oraz moduły z roletami wyposażonymi w silniki boczne.

Projektując nasze rozwiązanie zastanawialiśmy się jak zoptymalizować relację ceny do jakości. Co jest ważne? Czy damy czarną stal i pokryjemy ją warstwą „ocynku”, później trochę farby i będziemy liczyć na to, że przed końcem okresu gwarancyjnego nie dopadnie go rdza… Czy warto zainwestować w stal nierdzewną i dobrej jakości proszek (farbę wypalaną na stali).

Idąc na kompromis zastosowaliśmy stal nierdzewną w części zewnętrznej oraz zastosowaliśmy części konstrukcji (profili) ze stali czarnej oraz aluminium. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy pewność, że w ciągu kolejnych lat pracy nasze urządzenie nie będzie ulegało korozji, a jego cena pozostanie na akceptowalnym poziomie. Pozostałe elementy konstrukcyjne takie jak zawiasy, zamki, przekładki, profile wewnątrz komór – zostały tak dobrane, aby zachować szczelność urządzenia oraz zapewnić wytrzymałość na  duże obciążenia. Dzięki temu konstrukcja jest stabilna i trwała.

Oprócz tradycyjnych szafek, oferujemy również duże wnęki na produkty wielkogabarytowe – np. : drabiny, duże palety, maszyny. Takie wnęki są wyposażone w zewnętrzne, wytrzymale rolety (tzw. rolety elewacyjne), wyposażone w silniki boczne, do częstego otwierania bram, z możliwością otwierania awaryjnego (łańcuchowego).

Serce paczkomatu – elektronika

Dzięki doświadczeniu w budowaniu rozwiązań dla retailu i przemysłu, udało nam się pozyskać grono partnerów z Polski i Chin, dzięki którym sourcing elementów elektroniki jest bezpieczny i pewny. Zastosowaliśmy szereg innowacyjnych rozwiązań – zaczynając od własnego projektu przekaźników (kontrolery zamków elektromagnetycznych), które pozwalają szeregowo i niezawodnie łączyć ze sobą poszczególne moduły paczkomatu oraz są wytrzymałe na ekstremalne temperatury (-30/+80 st. C). Poprzez ekrany typu ultrabright (1600 nit jasności, z czujnikiem natężenia światła oraz samoregulacją jasności matrycy) wyposażone w grubą i bezpieczną szybę pracującą w technologii dotyku IR (dostosowaną do pracy w każdych warunkach pogodowych -30/+80 st. C).

Jednostka centralna x86 (E3940/3950 + Linux) z dużą mocą, przy jednoczesnym małym wydatku cieplnym i możliwością pracy w szerokiej amplitudzie temperatur (-30/+70 st. C) pozwala na stabilną pracę całego systemu. Nie wybraliśmy jednostki ARM i pochodnych RPI czy też Arduino, ze względu na protokoły komunikacji przekaźników, niezawodność i bezpieczeństwo środowiska LINUX oraz samej elektroniki, która cechuję się certyfikatami Industry (ciągłej pracy (24h) w ciężkich warunkach – zapylenie i wysoka wilgotność).

Urządzenie jest wyposażone również w szereg zabezpieczeń nadprądowych, antyprzepięciowych (również dokładne uziemienie każdego elementu maszyny) oraz w system klimatyzacji i ogrzewania, aby zapewnić jeszcze dłuższe „życie” poszczególnych elementów elektroniki oraz bezpieczeństwo pracy z urządzeniem. Wszystkie elementy elektroniki i elektryki zostały rozmieszczone w taki sposób, aby ich serwis był maksymalnie krótki i łatwy – rewizje serwisowe dostępne od frontu z bezpiecznym i szybkim dostępem. Urządzenie wyposażone jest w energooszczędny, modułowy (każdy moduł łączymy szeregowo) system oświetlenia LED z czujnikami zmierzchu . Zadbaliśmy również o niezawodną komunikacje GSM/HSDPA/LTE opartą na rozwiązaniu Teltonika RUT950 z redundancją łącza (dwóch niezależnych dostawców GSM) oraz mocną, szerokopasmową anteną dookólną GSM. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone system w monitoringu video oparty o NVR oraz dwie kamery kopułowe, z dostępem poprzez chmurę. Pod ekranem znajduje się czytnik kodów 2D (paski, QR itd..), dzięki wysokiej rozdzielczości, redukcji odblasków oraz jego szybkości jesteśmy w stanie sczytywać kody z ekranów smartfonów i dowolnych innych powierzchni. Zamki elektromagnetyczne o długiej żywotności i zwrocie statusów (otwarty/zamknięty) pozwalają na pełną kontrolę schowków.